Institute of Water - Area Representatives
Contact Us LinkedIn

Not a member? Join here
Tel: 0191 422 0088

Area Representatives

Back to About Us

The Institute of Water is split into 8 distinct geographical Areas. Area committees arrange a full programme of conferences, seminars, technical and social events throughout the year. Each Area also hosts an Innovation Award competition and a Rising Stars programme.

The Institute of Water is managed by a board of directors which has overall responsibility for governance, policy and strategic matters. That board is supported by an Area Forum which concentrates on sharing best practice and it also has the duty to influence overall strategy and policy making. Each Area Committee has an Area Forum Representative.

Northern Ireland
Committee
Scotland
Committee
Northern
Committee
Wales
Committee
Midlands
Committee
South East
Committee
Eastern
Committee
South West
Committee

Faye Ward

Secretary

Dwr Cymru Welsh Water

Email: Faye.Ward@dwrcymru.com

  • Alun Shurmer

    President

    Dwr Cymru Welsh Water

  • Marc Davies

    Past President

    Dwr Cymru Welsh Water

  • Ceris VanDeVyver

    Chair

    Dwr Cymru Welsh Water

  • Cigolene Nguyen

    Vice Chair

    Dwr Cymru Welsh Water

  • Fiona Jehu

    Innovation Awards Lead

    Dwr Cymru Welsh Water

  • Katie Stephens

    Assistant Secretary

    Dwr Cymru Welsh Water

  • Sophie Straiton

    Events Lead

    Dwr Cymru Welsh Water

  • Sian Rogerson

    Events Vice

    Dwr Cymru Welsh Water

  • Simon Barton

    Membership, Marketing & Professional Development Lead

    B&V

  • Ashley Draisey

    Treasurer

    Dwr Cymru Welsh Water

  • Dominic Scott

    Area Forum Rep

    Dwr Cymru Welsh Water

  • Adam Fairman

    Committee Member

    Dwr Cymru Welsh Water

  • Steve Wilson

    Committee Member

    Dwr Cymru Welsh Water

  • Adrienne Walsh

    Committee Member

    Dwr Cymru Welsh Water

  • James Williams

    Committee Member

    Dwr Cymru Welsh Water

  • Anna Riddick

    Committee Member

    Dwr Cymru Welsh Water

  • Maureen Taylor

    Committee Member

    Dwr Cymru Welsh Water

  • Carol Cooke

    Committee Member

    Dwr Cymru Welsh Water

  • Debrah Hughes

    Committee Member

    Dwr Cymru Customer Services

  • Ashley Moule

    Committee Member

    Dwr Cymru Welsh Water

  • Peter Flitcroft

    Committee Member

    O'Connors Utilities Ltd

Jorgen Jonsson

Secretary

Wessex Water

Email: mailto:jorgen.jonsson@wessexwater.co.uk

  • Nigel Martin

    President

    Wessex Water

  • John Vinson

    Vice President

    JPV Consultancy

  • Karen Light

    Chair

    WRc

  • Jason Harvey

    Vice Chair

    South West Water

  • Julian Collingbourne

    Treasurer

    South West Water

  • Phill Mills

    Area Forum Rep

    Policy Consulting Network Ltd

  • Mark Hitchmough

    Committee Member

    Cognica

  • Frank van der Kleij

    Committee Member

    Bristol Water

  • Barrie Light

    Committee Member

    Bournemouth Water

  • Ray Arrell

    Committee Member

    South West Water

  • Ruth Allen

    Committee Member

    RSKW

  • Paul Hickey

    Committee Member

    Environment Agency

Anna Boyles

Secretary

Thames Water

Email: Anna.Boyles@thameswater.co.uk

  • Simon Cocks

    President

    Affinity Water

  • Kevin Brook

    Immediate Past President

    Primayer

  • David Port

    Past President

     

  • Steve Youell

    Chair

    Drinking Water Inspectorate

  • Jason Ryall

    Vice-Chair

    Parity Consulting

  • Paul Holton

    Treasurer

    Southern Water

  • Steve Youell

    Area Forum Rep

    Drinking Water Inspectorate

  • Mandy Senewiratne

    Environment Rep & Deputy Area Forum Rep

    Fyrefly Global Sustainability

  • Sharna Richings

    Events Coordinator

    Environment Agency

  • Will Finlay

    Events Coordinator

    South East Water

  • Abbie Johnston

    Events Co-ordinator

    Thames Water

  • Sarah Murray

    Committee Member

    Affinity Water

  • Andrew McIlwraith

    Committee Member

    Affinity Water

Claire Chapman

Secretary

Scottish Water

Email: Claire.Chapman@scottishwater.co.uk

  • Jim Panton

    President

    Panton McLeod

  • Mark McEwen

    Vice President

    Scottish Water

  • Belinda Oldfield

    Past President

    Scottish Water

  • Paul Maxwell

    Chair

    Scottish Water

  • Rob Bradley

    Vice Chair

    RPS Group

  • Kirstin Watt

    Publicity Coordinator

    Scottish Water

  • Vivienne Dell

    Treasurer

    Scottish Water

  • James Sommerville

    Area Forum Rep

    WGM Engineering

  • Derek Cooke

    Events Coordinator

    Scottish Water

  • Elise Cartmell

    Special Advisor

    Scottish Water

  • Ian Mathieson

    Committee Member

    WGM Engineering

  • Kathy Auld

    Committee Member

    Scottish Water

  • Richard Anderson

    Committee Member

    Veolia Water

  • Alex Rae

    Committee Member

    Retired

  • Claire Chapman

    Committee Member

    Scottish Water

  • Nick Benton

    Committee Member

    Scottish Water

  • Kevin Seabeck

    Committee Member

    WGM Engineering

  • Scott Kerr

    Committee Member

    Utilitec Services

  • Cigolene Nguyen

    Committee Member

    Scottish Water

  • Kerry Relf

    Committee Member

    Scottish Water

  • Lisa McKenzie

    Committee Member

    Veolia Water

  • Michelle Calder

    Committee Member

    Scottish Water

  • Roy Davidson

    Committee Member

    Scottish Water

Lilian Parkes

Secretary

Northern Ireland Water

Email: Lilian.Parkes@niwater.com

  • Bill Gowdy

    President

    Northern Ireland Water

  • Ronan Larkin

    Vice President

    Northern Ireland Water

  • George Butler

    Past President

    Northern Ireland Water

  • Keith Hunt

    Chair

    NI Utility Regulator

  • Carmel Bradley

    Vice Chair

    Northern Ireland Water

  • Dermot Devaney

    Past Chair

    Northern Ireland Water

  • Carmel Bradley

    Treasurer

    Northern Ireland Water

  • Carmel Bradley

    Area Forum Rep

    Northern Ireland Water

  • Jenny Thompson

    Assistant Secretary

    Northern Ireland Water

  • Naimh McElroy

    Rising Star

    Northern Ireland Water

  • Terry McCrum

    Committee Member

    Morrow Contracts Ltd

  • Karen Topping

    Committee Member

    Bio - Search Laboratory

  • Gareth McFarland

    Committee Member

    Northern Ireland Water

  • Ronan O'Doherty

    Committee Member

    Associated Pipeline Products (APP)

  • Matthew Lundy

    Committee Member

    Northern Ireland Water

  • Mark Mitchell

    Committee Member

    Northern Ireland Water

  • Tracey Mitchell

    Committee Member

    Northern Ireland Water

  • Stacey Sands

    Committee Member

    McAdam Design

Rose Hartley

Secretary

Severn Trent Water

Email: Rose.Jolly@severntrent.co.uk

  • Peter Aspley

    President

    South Staffs Water

  • Peter Walsh

    Immediate Past President

    Amey

  • Phillip Jordan

    Treasurer

    Severn Trent Water

  • Kate Haycock

    Area Forum Rep

    PA Consulting

  • Nick Skinner

    Marketing Coordinator

    Severn Trent Water

  • Natalie Akroyd

    Sponsorship Coordinator

    Severn Trent Services

  • Bob Windmill

    Committee Member

    Windmill Insight Solutions Ltd

  • Hussein Rezaei

    Committee Member

    Severn Trent Water

  • Stephen Woodhams

    Committee Member

    South Staffs Water

  • Ben Hawkins

    Committee Member

    Amey

  • Noela Fitton

    Committee Member

    Morrison Utility Services

Kara Sadler

Secretary

Anglian Water

Email: kSadler@anglianwater.co.uk

  • Jason Tucker

    Vice President

    Anglian Water

  • Paul Gibbs

    Past President

    Anglian Water

  • Benjamin Tam

    Chair

    Isle Utilities

  • Paul Valente

    Vice Chair

    MBDA

  • Martin Bowes

    Treasurer

    Anglian Water

  • Robin Price

    Board Liaison

    Anglian Water

  • Luke Stanbridge

    Area Forum Rep

    Z-Tech Control Systems

  • Catherine Fearon

    Area Membership

    Anglian Water

  • Lucinda Gilfoyle

    Committee Member

    Anglian Water

  • Jenny Cooper

    Committee Member

    Anglian Water

  • Vicki Cantrill

    Committee Member

    Anglian Water

  • Steve Leigh

    Committee Member

    Groundbreaker Systems

  • Nadene Barnard

    Committee Member

    Anglian Water

  • Dominic O'Sullivan

    Committee Member

    GPS PE Pipe Systems

  • Thomas Wayling

    Committee Member

    Anglian Water

  • Paul Valleley

    Committee Member

    Anglian Water

  • Mike Webb

    Committee Member

    Retired

  • Graham Powell

    Committee Member

    Anglian Water

  • Tim Wagstaff

    Committee Member

    Essex & Suffolk Water

  • Nicholas Humphreys

    Committee Member

    Anglian Water

  • Paul Smith

    Committee Member

    Anglian Water

  • Andy Gibbons

    Committee Member

    Claret Engineering

Victoria Ross

Secretary

Northumbrian Water

Email: victoria.ross@nwl.co.uk

  • Alan Brown

    President

    Northumbrian Water

  • Richard Sears

    Past President

    Yorkshire Water

  • Paul Henderson

    Chair

    Panton Mcleod

  • Victoria Ross

    Vice Chair

    Northumbrian Water

  • Helen Edwards

    Treasurer

    Yorkshire Water

  • Victoria Ross

    Area Forum Rep

    Northumbrian Water

  • Matthew Summers

    Communications Officer

    Northumbrian Water

  • Maureen Burn

    Recruitment & Membership Officer

    Northumbrian Water

  • Jane Swift

    Committee Member

    Yorkshire Water

  • Robert Chin- See

    Committee Member

    Northumbrian Water

  • Hubert Desgranges

    Committee Member

    Northumbrian Water

  • Neil Hancox

    Committee Member

    United Utilities

  • Janet Howard

    Committee Member

    United Utilities

  • Dee Johnson

    Committee Member

    United Utilities

  • Rachel Powell

    Committee Member

    United Utilities